Bugun...


MUSTAFA KUTUN

facebook-paylas
Akp aradığı çıkışı bulamıyor ! Yok olma yakındır..
Tarih: 30-05-2024 07:35:00 Güncelleme: 30-05-2024 07:35:00


31 mart 2024 yerel seçimlerinde Akp lideri ve cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın özellikle emeklilere yaptığı yanlışlar,haklarını görmezden gelen,onları açlığa mahkum eden tutarsız davranışlarının cezası sandıkta kesilmiş ve Akp tüm ülke genelinde büyük oy kaybına uğrayarak ikinci parti durumuna düşmüştü.Ve,bu yerel sandık oylarıyla , işçinin,emeklinin hakkını yiyen Akp’ye ders vermişti ezilen,hakir görünen insanlar.

Türkler-kürtler Akp’ye küstü

Yerel seçimden sonra Akp’lilerin ağzını bıçak açmazken görünen o ki,iç anadoluda olduğu kadar kim kimi nasıl kandırırsa kandırsın,Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Türklerin,emeklilerin ve Kürtlerin artık eskisi gibi itibar etmediği hatta Doğu ve Güneydoğu illerinde Akp’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a olan itimat ve bağlılığın hayli düştüğü gözler önüne serilirken artık burada ki vatandaşların  Akp’ye küstüğünü göstermiştir.Çünkü( doğu-güneydoğu oyları Akp için çok daha önemli)..

Akp iktidarının artık siyasi ömrünü tamamladığı yorumlarını gündeme getiren Mart-2024 yerel seçimleri, Erdoğan’ın zamanı gelince mecburen partiden ayrılmasıyla Akp’nin tamammen yok olacağı sinyalini de veriyordu adeta.

Akp’de 20 yıllık o heyecanlı,ateşli ve mücadeleci ruhun kaybolduğu,bunun yeniden geri kazanılması için Erdoğan’ın çok daha ciddi tedbirler alması,yeni bir siyasi ruh getirmesi gerekecek partisine.Yoksa Akp bir daha ki seçimlerde sandıklara tamamen gömülecek gibi ortam var şu anda.

Halen ders çıkarmayanlar var

Akp’nin bu ruhu geri getirmesi oldukça  zor görünmekte çünkü yerel seçimlerden ders çıkarmamış bazı Akp’liler halen kendi çıkarlarını koruma peşindeler.Birisi çıkıpta bunun sebebi biziz,çok yanlışlar,haksızlıklar yaptık,Akp’nin oy kaybetmesi bizim yüzümüzden oldu diyen yok...

Bizim geleneğimizde böyle erdemli davranışlar yok çünkü herkes hala koltuk,makam,çıkar peşinde.

Şunu göz ardı edemeyiz,Akp kuruluşundan bu günlere çok büyük reformlara,değişimlere,hizmetlere imza attı.Türkiye’yi geliştirdi,her türlü kolaylıklar sundu Millete,şimdiye kadar görmediği,yaşamadığı rahatlıklar,lüks içinde yaşadığı.Hayalinde bile göremeyeceği özgürlükler sundu.Yediği önünde yemediği arkasında misali,ihtiyacından fazlası herşeye sahip oldu vatandaş.Teknolojide,bilimde,ilimde çağ atladı.Yollar,köprüler,tüneller,hatta demir ağlarla bağlandı ülkenin dört bir tarafı.Fakat bütün bu rahatlıklar battı,nankörlük,içten yıkımlar,arkadan kuyu kazmalar başladı.

Yani çıkar,menfaat,adamına göre muamele,fırsatçılık gibi kötülüklerin başladığı bir ülkede dış güçlerinde yardımıyla çözülme,dökülme başlarsa bunun sorumlusu iktidar partisi,cumhur ittifakı olması da kaçınılmazdır.Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bazı kurumların,bakanların yanlış yönlendirmeleriyle özellikle emeklileri(25-30 yıllık emekli olan birinin bile  en düşük emekli maaşına mahkum ettiği insanları) dışlaması Akp’nin sonunu hazırladı.16 milyon emeklide bunun cevabını sandıkta vererek artık yeter dedi.

Google bile tanımıyordu ki

Dahası da ; Mart 2024 yerel seçimlerinde kimsenin tanımadığı hatta google’un bile tanımadığı adaylarla büyük şehirlerde seçimlere belediye başkanı ve mayıs 2023 genel seçimlerinde Milletvekili adayı göstermesi son derece yanlışıydı Akp’li Erdoğan’ın. .Kısaca.AK Parti kendi siyasi hikayesine ters düştü, en haklı olduğu durumlarda bile hakkını hukukunu savunamaz hale geldi."

Bunun en güzel ve somut örneklerini yaşadığımız şu şehirde gördük.Akp’nin kalesi olan Mahallerde bile yaşanan oy kayıpları ile Antalya’nın 19 ilçesinden ancak 2 ilçe belediye başkanlığı alabilen Akp’nin bundan sonra kaybettiği oyları alabilmesi,vatandaşları ikna edebilmesi,emeklilerin gönüllerini okşaması hiçte mümkün görünmüyor.Akdenizin,egenin,marmaranın ,Karadenizin ,olduğu kadar iç anadolunun ve de kürt vatandaşların Akp’den desteğini çekmesiyle aradaki mesafe açıldıkça açıldı.

AK Parti’nin hikayesi, farklı siyasi hikayeleri bir arada tutan, birleştiren bir Türkiye hikayesiydi  “ya demokrasi ya hiç” diyen bir hikayeydi" ve şimdi bu hikaye yok oldu.Ezilen,hor görülen,yok sayılan  insanlar isyan etti sonunda.

 Küstü vatandaş,hiç istemediği halde sandıkta oylarını başka başka partilere verdiler veya oy vermediler Akp’ye.Şimdi dengeler değişti.Akp yok olma potasına girdi adeta.

Sonuç olarak ; 

Akp’ye baktığımızda kendim ettim, kendim buldum makamına uygun bir yaşantı var şimdilerde.Yakında çok kellelerin gideceği sessizlik yaşanıyor şu günlerde..

Ve,Akp ,Aradan çeyrek asır geçti ; “bugün hala yeni anayasa diyor, demokrasi diyor, Kürt meselesi diyor, refahı arttırmak ve yoksulluğu yok etmek istiyor.”İyide arkadaş şimdiye kadar İktidarda olan başka partimiydi de bunları söylüyorsunuz demezler mi size ?

İşte bu ve daha benzeri bir çok gerçekler nedeniyle Kuruluştaki kodlar,fabrika ayarları Ak partiyi iktidara taşıyan hikayenin özüdür ve bugün de kıymetinden bir şey kaybetmiş değil.

Ama sorun AK Parti’nin bu değerlerden uzaklaşmış olmasıdır. Partide statükodan yana olanlar ve hiç bir şey olmamış gibi davranarak kulağının arkasına yatanlar seçim yenilgilerine rağmen işte bu siyasi kodlara,fabrika ayarlarına  dönmeye de şiddetle karşılar. Siyasi kodlara dönme çağrısı yanlış, çünkü Türkiye ve dünya yirmi yıl öncesine göre çok değişti”.. Doğru Türkiye ve dünya çok değişti. Ama bu değişimin ruhunu dahi, AK Partinin kuruluşundaki siyasi kodlarla değil de başka neyle açıklayacağız? Yeni anayasamız oldu da haberimiz mi yok?Yargıydı haktı,hukuktu, şuydu, buydu, demokrasi sorunumuz yok mu? Kürtler ve Türkler arasındaki bin yıllık kalem ve silah arkadaşlığına rağmen; Kürt meselesinin küresel bir mesele haline geldiği bu yüzyılda Ortadoğu’daki Kürtlerin umudu neden Türkiye değil de ABD oldu ?

Orta sınıf vatandaşa,asgari ücretten az emekli maaşı alan emekliye,ülke de artan şiddet olaylarına,kadın cinayetlerine,enflasyona,altın,döviz yükselişlerine,ev -dükkan sahiplerinin fırsatçılığına,zincir marketler ile diğer market ve esnafların türlü bahanelerle zam yapma alışkanlıklarına  dur demeyecek,Hiç üzülmeyecek, endişe duymayacak ve sorgulamayacak mıyızBu yazı 983 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
YAZARLAR
GAZETEMİZ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI